Mossly

Nie-miejsce. Dom Kereta.

Projekt „Dom Kereta” nie jest nowy, rozpoczął się jeszcze w 2009 roku, a dom stoi już od kilku ładnych lat. Przypomniał mi o nim temat 13-metrowego londyńskiego mieszkania – przecież nie jest tak, że nie mamy w Polsce mikro-domu. Mamy i to taki, który trafił na listę 15. najwęższych budynków świata. Ten jest nie byle jaki, to odzyskane nie-miejsce.

Wszystko zaczęło się od historii. Historii Warszawy w tym przypadku, którą na warsztat wziął architekt, Jakub Szczęsny.

Pojawiające się nieoczekiwanie pęknięcia miejskiej tkanki, rozbicie miasta i poplątanie różnych okresów życia stolicy, rozrastanie się bez nadanego ładu.
Warszawa jest przykładem miasta o architekturze „zlepkowej”, co nie ma jednego znaczenia. To chaos z jednej, a fascynujący kolaż rozwiązań z drugiej strony.

Jedno z takich „pęknięć” przywrócił miastu Szczęsny, projektując funkcjonalną przestrzeń do życia. Zamieszkał w nim w ramach projektu izraelski pisarz, Etgar Keret.

Dom Kereta powstał w szczelinie między dwoma budynkami na warszawskiej Woli. Na działce, która w najszerszym miejscu ma 152cm (w najwęższym 92cm sic!).

Ciekawostka: w świetle prawa Dom domem – lokalem mieszkalnym – nie jest i nie będzie można się w nim zameldować. Nie spełnia polskich norm jako, że nie jest prawnie obiektem stałym.

Do budynku wchodzi się z pierwszej kondygnacji przez podnoszoną klapę. Piętro to pomieszczenie z biurkiem, kuchenka i toaleta z prysznicem – ustawione w amfiladzie. Na drugim piętrze mieści się łóżko o szerokości 90 cm. Tam dotrzeć można po drabinie. Żeby do Domu wpadało choć trochę światła, dach został zaprojektowany jako przeszklony.

Dzisiaj miejsce wciąż funkcjonuje i co jakiś czas odbywają się w nim wydarzenia artystyczne.
Wszystkie informacje znajdziecie na fanpage [https://www.facebook.com/domkereta/], który jako szanujące się miejsce Dom Kereta posiada.

Byliście tam? Jak wrażenia?

PS. Możecie zobaczyć dokładnie architekturę tego miejsca w 3D na stronie: http://warsaw3d.pl/miejsca/dom-kereta/.

 

 

 

Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na naszym Pinterest! Sprawdź nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *