Mossly

Jak urządzić małe mieszkanie? Cz.1 – mała KUCHNIA

Po dwóch ciekawostkach o mikro-mieszkaniach, jakie Wam zaserwowaliśmy (Domu Kereta i 13-metrowym mieszkaniu), czas na powrót do normy. Proponujemy cykl „Małe mieszkanie”, który jest ważny dla nas samych i większości naszych przyjaciół. Garść porad dla posiadaczy niewielkich przestrzeni, a szczególnie – małego mieszkania w bloku.

PS. Tak naprawdę te rady przydadzą się w każdym domu. W końcu nie ważne jak dużo przestrzeni mamy do dyspozycji na początku, prędzej czy później zaczyna jej brakować. A ważne, by nowoczesna kuchnia nie była zagracona, czy niefunkcjonalna. Pokażemy kilka inspiracji jak tego uniknąć. 🙂

Na początek najważniejsze:

Małe mieszkanie to nie wyrok.

Małe mieszkanie to nie musi być to samo, co ciasne mieszkanie. Odpowiedni wystrój wnętrz to zagwarantuje.

Bardzo cenię małe mieszkania. Czuję się w nich bezpieczniej, przytulniej. Znacie to poczucie zaszycia się w gniazdku, w którym nic nie przeszkadza.

Oczywiście w wyobraźni wszystko wygląda perfekcyjnie. Na hasło „domowe gniazdko” pojawia mi się przed oczami obraz siebie w miękkim fotelu, pod kocem, z książką w ręku, przy dużym oknie, za którym dzwoni deszcz (nic nie poradzę – uwielbiam taką pogodę!).

Mimo, że oczyma wyobraźni widzę zawsze taki kącik, podskórnie czuję, że pozostała część mieszkania jest dobrze, funkcjonalnie ułożona. Dobry rozkład przestrzeni, przedmiotów, dodatków, to wszystko daje poczucie harmonii, stabilizacji i przekłada się na spokój wewnętrzny.

Taka przestrzeń to też obietnica łatwiejszego utrzymania, mniejszych kosztów, czy mniejszych problemów z urządzeniem. Tylko jak urządzić małe mieszkanie? Żeby nasze najpiękniejsze wizje uczynić prawdą, powinniśmy korzystać ze znanych wytrychów aranżacji kuchni.

Przed Wami garść sprytnych sposobów na okiełznanie małych przestrzeni

Dajcie znać czy korzystacie z nich u siebie! Może znacie jakieś jeszcze? Podzielcie się.

Pierwszą część cyklu zaczynamy od omówienia pomysłów na najlepsze wykorzystanie kuchni. Przekonamy się jakie meble do kuchni będą najlepsze i pomogą maksymalnie wykorzystać to pomieszczenie.  

Hej, jeśli chcesz więcej porad wnętrzarskich...
…To pamiętaj, że przygotowaliśmy DARMOWEGO e-booka pełnego najświeższych trendów i dokładnych porad jak możesz zastosować je w swoim mieszkaniu  – kliknij poniżej, a wyślemy Ci pdf 🙂

Przechowywanie

To ważny punkt w kontekście wszystkich pomieszczeń, a szczególnie w kuchni kluczowy.

Spójrzcie krytycznym okiem na mieszkanie (albo jego projekt, jeśli urządzanie przed Wami) i poszukajcie niewykorzystanych przestrzeni. Może między urządzeniem a szafą jest wolna przerwa? Kuchenką a szafką? Pod zlewem? Każde miejsce jest na wagę złota i w każdym z tych przypadków możecie stworzyć schowek. Odpowiednia aranżacja dostępnej przestrzeni jest niezbędna.

Na ten temat napiszemy więcej w osobnym poście, a teraz jako przykład wrzucam kuchenną inspirację – zobacz jak dużo może zmieścić jedna ścianka działowa.

 

Szafy, szafeczki…

Kuchenną przestrzeń wykorzystacie do maksimum, stosując narożne szuflady i szafki, czy systemy pozwalające składować przedmioty w wąskich przestrzeniach.

Często niedoceniane narożniki są newralgicznym punktem jeśli chodzi o przechowywanie – spójrzcie na inspirację.

W szufladach zamontujcie organizery, które pozwolą lepiej wykorzystać dostępne miejsce. Zdziwicie się, ile tak naprawdę go jest! Przy okazji wszystko łatwiej będzie na swoim miejscu, a z widoku zniknie chaos.

Problem z przyprawami rozsypującymi się w szufladach?

Odpowiedzią jest znów organizer. Uwierzcie, zaoszczędzicie miejsce, czas na przeszukiwanie dziesiątek saszetek i nerwy.

Producenci oferują różne rozwiązania:

– ekspresowe: organizer ziół w saszetkach; oszczędza przesypywania/dosypywania

 

– eleganckie: organizery w słoiczkach – do szuflady/powieszenia/postawienia na półce

– praktyczne: magnetyczna tablica z metalowymi słoiczkami.

Mobilne meble

Jeśli jesteście na etapie projektowania lub re-aranżowania i chcecie jak najlepiej wyposażyć swoje małe mieszkanie, zastanówcie się nad mobilnymi meblami. Zebraliśmy dla Was kilka przykładów kreatywnego podejścia do funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym mała kuchnia będzie bardziej przyjazna.

Nie są trudne – pozytywne nastawienie i wolny weekend wystarczą, by uczynić przestrzeń wygodniejszą.

W małej kuchni sprawdzi się blat, który w zależności od potrzeby będziecie mogli wysunąć. W takiej wersji blat poszerzy przestrzeń roboczą, a przy odpowiednim projekcie – po skończonej pracy przykryje sprzęty. Nie grozi Wam nieporządek czy zaburzenie przestrzeni.

Innym pomysłem jest ukrycie stolika roboczego w jednej z szuflad. O co chodzi? Zobaczcie na zdjęciach poniżej. Stolik sprytnie ukrywa się w meblach kuchennych, gdy go nie potrzebujemy. Gdy zabraknie miejsca – wystarczy go wysunąć.

Wciąż zbyt mało miejsca do pracy w kuchni? Mamy jeszcze jedną propozycję – najbardziej oszczędny, jeśli chodzi o zajmowane miejsce ociekacz na umyte talerze, schowek na gąbki i kolejny – na deski do krojenia. Koniec z zajętym blatem czy szafką!

Pewnie nie jeden z Was przeklinał zabierające miejsce małe przedmioty kuchennego użytku, które nie wiadomo gdzie chować. Mówię na przykład o papierowych ręcznikach – zawadzają, gdy akurat ich nie używasz, moczą się, sprawiają więcej irytacji, niż przydatności. Mamy sposób i na to! Ale i więcej – jak sprytnie ukryć to, co szpeci i zaśmieca małe mieszkanie? Zobacz tych kilka propozycji!

 

Są w kuchni potrzebne, ale często zawadzają na drodze rozpędzonego kucharza. Stołki, bo o nich mowa, możecie w prosty sposób okiełznać, zyskując przy okazji znacząco na przestrzeni. Wystarczy podczepić je na ruchomych ramionach pod blatem kuchennego stolika/wyspy i wysuwać tylko, gdy będą potrzebne.

Zwierzaki

Bez podziału na kociarzy i psiarzy – większość szczęśliwych właścicieli karmi swoje zwierzaki w kuchni. Myślę, że nie przesadzę z tezą, że każdy z właścicieli ma za sobą potknięcia o (a w gorszym przypadku – wejście w) miskę swojego stwora. Jeśli Was to dotąd nie spotkało, a macie pupila – nie znacie dnia, ani godziny. 🙂

Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji wzrasta dramatycznie w małej przestrzeni… Mam nadzieję, że wszystkich cierpiących na tego typu „odzwierzęce” problemy ucieszymy kilkoma inspiracjami.

Miseczki z karmą są wygodnie schowane i nie stanowią już zagrożenia dla domowników. W obu przykładach nad miejscem na miseczki, przygotowane zostały szafki do przechowywania karmy. Odpowiednio oznaczone, by nikogo nie myliły.

Jak oceniacie te pomysły? Może macie swoje, którymi chcecie się z nami podzielić? Czekamy! 🙂

Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na naszym Pinterest! Sprawdź nas!

6 thoughts on “Jak urządzić małe mieszkanie? Cz.1 – mała KUCHNIA

    1. Bardzo cieszymy się, że artykuł się podoba! Co najbardziej? Właśnie jesteśmy w trakcie wprowadzania niektórych z tych pomysłów w swoim nowym mieszkaniu. Zaświadczymy niedługo swoim przykładem, że ułatwiają życie. 🙂 Pozdrawiamy!

    1. Bardzo dziękujemy:) Cieszymy się, że artykuł był dla Ciebie przydatny! Jakieś rozwiązanie szczególnie Cię zaciekawiło? 🙂

    1. Niestety sami szukamy… 🙁 To przykład zagraniczny, na razie widzę szansę tylko w zakupie na wymiar od stolarza. Albo zrobieniu go samodzielnie na warsztatach w pracowni stolarskiej – dla tych z zacięciem majsterkowicza. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *