Mossly

Jak urządzić małe mieszkanie? Cz.2 – inspiracje dla małej ŁAZIENKI

Jeśli sen z powiek spędza Ci mała łazienka i szukasz porad na jak najlepsze rozplanowanie tej przestrzeni – dobrze, że tu jesteś!
W ramach naszego poradnika dla małych mieszkań, przygotowaliśmy pomysły dla małej łazienki. Po przeczytaniu będziesz mieć zbiór jasnych porad i całe mnóstwo inspiracji pokazujących jak piękna i funkcjonalna może być mała łazienka. Nawet dla pozornie najgorszego przypadku jak: mała łazienka w małym mieszkaniu w bloku (dokładnie nasz przypadek). Z nami aranżacja będzie dużo łatwiejsza. 🙂

Wbrew pozorom, naszym zdaniem, to najbardziej wdzięczne do zagospodarowania małe pomieszczenie. Dużo trudniej jest w przypadku tych, w których zmieścić chcemy (musimy) tysiąc funkcji i przedmiotów, jak kuchnia czy salon. O nich w oddzielnych wpisach. Czy musimy?… O zarządzaniu przestrzenią napisaliśmy w poście-recenzji książki „Magia Sprzątania”. Jej tytuł jest trochę cheesy, ale uwierz – warto sprawdzić (i wcielić) kilka porad, podajemy je we wpisie.  

Hej, jeśli chcesz więcej porad wnętrzarskich
To pamiętaj, że przygotowaliśmy DARMOWEGO e-booka pełnego najświeższych trendów i dokładnych porad jak możesz zastosować je w swoim mieszkaniu  – kliknij poniżej, a wyślemy Ci pdf 🙂

W małej łazience kluczowy jest pomysł…

…dlatego pierwszym krokiem niech będzie rozpisanie na kartce co jest ważne, a co nie. Jakie rzeczy (poza podstawową armaturą łazienkową) są Ci w niej potrzebne. Ale tak naprawdę potrzebne. Wypisz to wszystko w jednym miejscu i później posiłkuj się tym zestawieniem, to wiele ułatwi.

Weryfikacja i działanie.

I w końcu porady (dopisek dla scrollujących przez tekst 😉.

  1. Kabina prysznicowa czy wanna?

Ja wiem, wszyscy uwielbiamy zanurzyć się czasem po szyję w gorącej wodzie pełnej piany, odstresować po ciężkim dniu czy tygodniu. Ale zastanówmy się, jak często to się FAKTYCZNIE dzieje? No właśnie. Dlatego nie ma co chować sentymentów. Na stres najlepszy jest masaż, sauna, basen, czy czekolada (uwaga na nią…), a bez wanny naprawdę dasz radę się obejść.

Mała łazienka najlepiej przyjmuje też niewielkie urządzenia. Najlepiej sprawdzi się więc kabina prysznicowa. Dzięki niej zaoszczędzisz połowę przestrzeni, jaką zajęłaby wanna.

Mamy też kilka podpowiedzi do samej kabiny.
W przypadku ciasnych pomieszczeń musisz zadbać też o to, by żaden z elementów nie przytłaczał. W łazience dominująca byłaby właśnie kabina prysznicowa. Żeby uniknąć tego przykrego efektu polecamy wmontowanie kabiny o przejrzystych ściankach – złudzenie optyczne spowoduje wizualne powiększenie łazienki.

Z tego samego powodu najlepiej też nie zaburzać poziomu podłogi. W tym przypadku też warto skorzystać z modnych obecnie rozwiązań na kabiny bez brodzika. Jednolita, płaska powierzchnia podłogi spowoduje jej wizualne powiększenie.

  1. 30cm nad podłogą czyli jak zwiększyć przestrzeń w małej łazience?

To rada nawiązująca do poprzedniego punktu. Tak, jak niewydzielanie przestrzeni brodzikiem pozwala na uzyskanie przestronności, podobnie sytuacja ma się z meblami. W małych łazienkach (ale też innych pomieszczeniach) dobrze sprawdzą się meble podwieszone. Szafka pod umywalką, miska ustępowa, czy półki nie muszą dotykać podłoża, a jeśli nie będą – faktycznie cała przestrzeń poprawi się wizualnie. Prosty sposób na dodanie kilku metrów (wzrokowo) łazience. Skutki uboczne? Pomieszczenie będzie nieco bardziej wymagające jeśli chodzi o utrzymanie czystości, gdy powstanie więcej „załomów”, pod którymi zbierać się będzie kurz. Naszym zdaniem warto przyjąć ten ciężar.

  1. Lustra!

Jak większość z nas zdołała się przekonać już w dzieciństwie, w gabinetach luster – są one narzędziem niezawodnym pod względem powiększania przestrzeni. Polecamy wspomóc się tą metodą w przypadku małych łazienek. Spróbujcie z przynajmniej jedną, a idealnie dwiema prostopadłymi lustrzanymi przestrzeniami, a zobaczycie jak łatwo uda się Wam powiększyć pomieszczenie. Tak, to magia kamuflażu i tricków optycznych – najważniejsze, że działają!

  1. Element bohater

Nie mam pomysłu na dobre określenie tego pojęcia. Chcę Wam powiedzieć o jeszcze jednej metodzie. Każda przestrzeń potrzebuje swojego bohatera – jednego elementu (przedmiotu), który stanowi jej punkt centralny, jako pierwszy przykuwa spojrzenie. Zastosowanie takiego elementu pozwoli Wam uzyskać dwa ważne efekty. Pierwszy to nadanie wyjątkowego charakteru wnętrzu, a przy okazji tzw. efektu „wow”. Drugi, w przypadku naszego tematu ważniejszy – w takim wnętrzu uwaga koncentruje się na tym jednym elemencie, odwracając uwagę od wymiarów pomieszczenia. Idąc tym tropem jeszcze jedna rada – jeśli wzorzyste, czy drobne płytki to tylko jako element wyróżniający. Nie stosujcie ich na całej powierzchni, żeby uniknąć chaosu i skurczenia przestrzeni.

  1. Oświetlenie

Nie od dziś też wiadomo, że oświetlenie gra ważną rolę w kreowaniu przestrzeni. Chcecie stworzyć wrażenie wyższego mieszkania? Oświetlcie sufit. Np. podświetlając go przy pomocy świetlnej girlandy, czy odpowiednio, symetrycznie ułożonych lamp.

  1. Błysk i kafelki

To sposób na kolejną wizualną zabawę wnętrzem – błyszczące materiały. Postaw na gładkie tafle, odbijające światło. To pozwoli na uzyskanie wrażenie większego pomieszczenia niż jest rzeczywiście. Mechanizm działania podobny jak w wypadku luster. Tu też dobrze sprawdzą się więc kafelki łazienkowe z efektem błysku. Najlepiej jeśli wybierzecie te większe, szczególnie jeśli chodzi o podłogę. Wtedy, podobnie jak w przypadku wcześniejszych rad, uda się Wam uzyskać jednolitą, gładką przestrzeń, która wydawać się będzie większą.

  1. Czysto jak w łazience

I nie mam na myśli tylko tego, by była wysprzątana. Czyste wrażenie, zbudowane przede wszystkim kolorami i światłem, pozwoli zagrać na wrażeniu optycznym i powiększyć tak przestrzeń. Najlepiej przy małych pomieszczeniach trzymać się jasnych, zimnych barw (a je ocieplać np. wspomnianymi wcześniej „elementami-bohaterami”). Na ścianach egzamin zdadzą biel, szarość, pastelowe odcienie; podobną temperaturę powinno mieć też światło. Takie igranie ze zmysłem wzroku pozwoli na uzyskanie wrażenia przestronnego wnętrza.

I z drugiej strony – dosłowna czystość. Wszystkie drobne elementy postarajcie się kamuflować/ukrywać w miarę możliwości. Zabudowane szafki sprawdzą się dobrze, jeśli znajdziecie na nie kawałek przestrzeni. Drugą możliwością jest wykorzystanie jednego punktu na stworzenie regału na takie elementy. Nie ważne co wybierzesz, pamiętaj o jednym – w małej przestrzeni konieczne jest utrzymywanie porządku i uciekanie od chaotycznego rozrzucania przedmiotów.

PS. Łazienkowe post scriptum – ogrody wertykalne

Zastanawiasz się pewnie, jak możesz upiększyć swoją łazienkę. Gdzie postawić kwiatka czy świecę, skoro z miejscem nie jest najłatwiej. Mamy na to propozycję. Coś Ci mówią „obrazy z mchu”? To idealne rozwiązanie na wprowadzenie zieleni do domu – wyjątkowe, bo też do łazienki. Mech jest świetnym materiałem, poradzi sobie też w wilgotnych przestrzeniach. Co więcej – jest do takich stworzony. Zamiast więc wyszukiwać kwiaty, które przetrwają te trudne warunki, a później tracić czas na szukanie dla nich miejsca w i tak małej przestrzeni – zamontuj na ścianie zielone obrazy z mchu. Czy takie ogrody wertykalne nie są piękne?

 

Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na naszym Pinterest! Sprawdź nas!

7 thoughts on “Jak urządzić małe mieszkanie? Cz.2 – inspiracje dla małej ŁAZIENKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *