Meble Kolonialne – 9 kroków, aby osiągnąć w mieszkaniu styl kolonialny (i nie zbankrutować)
Meble kolonialne nie przestają w ostatnich latach zyskiwać na popularności. Styl kolonialny, szczególnie ten brytyjski, przetrwał próbę czasu i wciąż jest jednym z najmodniejszych sposobów urządzenia praktycznie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.
Siłą tego stylu jest jego naturalność, mocne akcenty drewniane, miękkie siedziska i stonowane kolory. Wszystko razem budzi skojarzenia z klimatem ‘Pożegnania z Afryką’, z czasami sprzed ery technologii i wszechobecnego pośpiechu. Kto nie chciałby czasem usiąść na ganku, by ogarnąć wzrokiem sawannę, skąpaną w zachodzącym słońcu…
Ekhm, wracamy do rzeczywistości.
Co należy zrobić, aby taki wygląd relatywnie łatwo i niedrogo osiągnąć w naszym domu, mieszkaniu, mieszkanku?
Poniżej znajdziecie dziewięć prostych kroków, które pozwolą nam cieszyć się stylem kolonialnym. Ale najpierw krótkie omówienie czym jest styl kolonialny i skąd się wziął?
A w tekście znajdziesz...
- Brytyjski Styl Kolonialny – co to właściwie jest?
- 1) Znajdź dobrze wysłużoną, starą skórzaną walizkę
- 2) Ciemna drewniana podłoga
- 3) Rattanowe i/lub tekowe meble
- 4) Egzotyczne wzory i faktury
- 5) Zieleń we wnętrzach
- 6) Łagodne biele ścian w połączeniu z ciemnymi przesłonami
- 7) Egzotyczne dodatki
- 8) Łóżko z baldachimem
- 9) Komfortowe miejsca do siedzenia
Brytyjski Styl Kolonialny – co to właściwie jest?
Po upadku Napoleońskiej Francji, Wielka Brytania całkowicie zdominowała wyścig o posiadłości kolonialne, tworząc “Imperium nad którym nigdy nie zachodzi słońce”. W końcówce XIX wieku rudawi amatorzy herbaty posiadali swoje posiadłości od Egiptu po Cape Town w Afryce, od Pakistanu po Hong-Kong w Azji, od Vancouver do Toronto w Ameryce Północnej. Jakby tego było mało mieli też kilka wysepek na Karaibach a w XX wieku uzyskali dominację nad półwyspem Arabskim i okolicami.
Nigdy wcześniej, ani nigdy później tak mały kraj nie zarządzał tak olbrzymim terytorium.
Ten rozwój, wraz z rozwojem technologii, spowodował, że Angielscy kupcy, podróżnicy, inżynierowie, oficerowie i ich rodziny kursowały między deszczową wyspą, a najodleglejszymi zakątkami globu. Chcąc nie chcąc zmieniając swój styl życia i sposób myślenia. Między innymi zaczęli inaczej patrzeć na to, co to znaczy “wygodnie mieszkać”.
Właśnie wtedy klasyczny “gentlemański”, ale i przyciężki wiktoriański styl umeblowania zaczął się mieszać z wpływami z Indii, Afryki czy Orientu, tworząc unikalny sposób aranżacji wnętrz.
Styl, który jest jednocześnie elegancki i zachęcający do relaksu.
Teraz najważniejsze, czyli jak wprowadzić ten fantastyczny styl w naszym domu.
1) Znajdź dobrze wysłużoną, starą skórzaną walizkę
Jak wspomnieliśmy wcześniej, styl kolonialny wiele zawdzięcza brytyjskim podróżnikom i awanturnikom w typie Lawrence’a z Arabii. Dla tych ogorzałych gentlemanów nieodłącznym atrybutem była skórzana waliza, w której nierzadko przechowywali cały swój dobytek.
Warto pojechać na warszawskie Koło (albo inny targ staroci:)), poszukać w internecie, albo nawet pomyszkować na strychu dziadków, aby znaleźć taki skarb.
Taki przedmiot bez wysiłku przywołuje kolonialne sentymenty i wykorzystany jako stolik do kawy albo jako skrzynia na różne przedmioty, jest niezwykle praktyczny. Skórę warto odnowić i natłuścić, a jak to zrobić napiszemy w osobnym poście.
2) Ciemna drewniana podłoga
Styl kolonialny jest raczej stonowany i ciepły. Ciemna podłoga fantastycznie komponuje się z jasnymi ścianami, nadając wnętrzu wygląd elegancki i komfortowy.
W cenie będą oczywiście podłogi z drewna egzotycznego, ale te bywają koszmarnie drogie, wobec tego warto poszukać znacznie tańszej ciemnej podłogi z jesionu lub dębu.
3) Rattanowe i/lub tekowe meble
Meble kolonialne to nie tylko rattan, czy drewno tekowe, ale to właśnie połączenie tych dwóch materiałów nadaje wnętrzu specyficzne połączenie elegancji i lekkości. Ciężko wyobrazić sobie kolonialny styl bez przynajmniej jednego z tych dwóch. Błyskawicznie ocieplają przestrzeń, tworzą ją przytulną i w nonszalancki sposób elegancką.
4) Egzotyczne wzory i faktury
Styl kolonialny garściami czerpał z kultur Afryki, Indii czy Orientu, które są znacznie bardziej “pstrokate” niż nasza. Żywiołowe, barwne elementy dodadzą pikanterii naszemu mieszkaniu, ożywią je i pozwolą uniknąć nudy. Nie bój się, jeśli wolisz stonowane wnętrza! To wcale nie oznacza, że mieszkaniem ma zawładnąć feeria barw. Do urządzonego w jasnych barwach pokoju dodaj kolonialne dodatki. Wystarczą poduszki, stylizowane lampy, czy narzuty. Małe kroki też się liczą. 🙂
5) Zieleń we wnętrzach
Zrobiliśmy o tym cały post, ale warto przypomnieć, że w stylu kolonialnym zieleń, zwłaszcza tropikalna, pełni nie mniejszą rolę niż meble. Głębokie zielenie doskonale komponują się ze skórą, rattanem, bambusem i materiałami w naturalnych odcieniach (z naturalnych materiałów właśnie). Wprowadzą tchnienie dżungli orientu do Twojego mieszkania.
6) Łagodne biele ścian w połączeniu z ciemnymi przesłonami
Nie każdy ma w mieszkaniu miejsce na miejsce na ciemne przesłony. Nadmiar ciemnych elementów może optycznie zmniejszyć mieszkanie.
Jasne, zgadzamy się.
Z drugiej strony połączenie łagodnej bieli (albo szerzej – jasności) z ciemnymi kolorami okiennic, drzwi, przesłon, czy framug pozwala nadać głęboką, klimatyczną tonację.
Jak zwykle w wystroju wnętrz – trzeba to wypośrodkować. 🙂
7) Egzotyczne dodatki
Połączenie klasycznych, brytyjskich mebli z subtelnymi dodatkami przywodzącymi na myśl egzotykę Indii czy Afryki stanowi kwintesencję tego stylu. Żeby fajnie zgrać taki dodatek z nieco klasycznym, formalnym wnętrzem kolonialnym trzeba wykazać się sporą dozą smaku.
Bezpiecznym dodatkiem będzie pewnie oprawione w ramkę zdjęcie z egzotycznej podróży. Bardziej ryzykownym – figurki, lub tradycyjne afrykańskie rzeźby lub maski.
8) Łóżko z baldachimem
Cóż, nie jest to obecnie szczególnie popularny element, ale z drugiej strony ciężko wyobrazić sobie szanującą się brytyjską lady w Indiach, która kładzie się spać bez szczelnie zasłoniętej moskitiery. A jeśli moskitiera to też baldachim. Wymaga raczej sporej sypialni i w naszym klimacie nie jest szczególnie praktyczny, ale jeśli ktoś ma miejsce, to warto.
Zwłaszcza łóżko z egzotycznego drewna:
9) Komfortowe miejsca do siedzenia
Wielkie rattanowe fotele i potężne, nieprzyzwoicie wygodne sofy i pufy uzupełniają, stawiają kropkę nad i. Do tego oczywiście niezawodny stolik z drewna (najlepiej ciemnego). Wszystko razem tworzy wnętrze, w którym aż chce się wypoczywać z rodziną i przyjaciółmi (albo omawiać interesy z kryształową szklanką w ręku).
Meble kolonialne tworzą doskonałą bazę dla niezwykle modnych ostatnio detali.
Wszystko razem może wydawać się przestarzałe, czy lekko trącące myszką – nic bardziej mylnego!
Styl kolonialny jest fundamentem wielu popularnych obecnie styli: Karaibskiego, Hampton i innych. Wiele elementów jest do złudzenia podobnych, jednak ich wygląd stał się lżejszy, mniej dominujący. Nic dziwnego. Czasy się zmieniły i mało kto mieszka w domu na plantacji i posiada 100 metrowy salon i 40 metrowy gabinet.
Zamiast ciemnych, dominujących (i drogich) brązów i mahoniu, mamy biele i delikatne szarości. W stylu Hampton, miejsce głębokich zieleni, zajęły oceaniczne błękity.
To, co pozostało bez zmian, to naturalne elementy rattanu, drewnianej podłogi i barwnych dywanów. Zmiana palety kolorystycznej pozwala z łatwością zamienić styl kolonialny na styl karaibski czy Hampton.
Jednym z elementów, które nie różnią się w stylu karaibskim i kolonialnym (wiele wysp karaibskich zostało skolonizowanych przez Brytyjczyków, więc to niekoniecznie dziwi) są śliczne bambusowe stoliki i krzesła. Jest w tym coś z lekkości stylu francuskiego czy kreolskiego, ogólnie rzecz biorąc wygląda to zwiewnie i pięknie 🙂
Styl zielony, zwany też “home jungle” lub “greenery” (o którym piszemy tutaj), również ma w sobie wiele ze stylu kolonialnego. Meble kolonialne w połączeniu z bogatą zielenią tworzą kapitalną, stylową i przytulną mieszankę, w której na pewno doskonale się zrelaksujemy.
Reasumując, aby stworzyć pełny styl kolonialny, należałoby pewnie “odznaczyć” wszystkie elementy z powyższej listy (tak, łóżko z baldachimem też). Nie jest to ani łatwe ani tanie, chociaż efekt może być oszałamiający.
Z drugiej strony mając mniejsze mieszkanie, czy dom, możemy posłużyć się meblami kolonialnymi, aby stworzyć coś barwnego, lekkiego i spójnego. Jasne kolory w połączeniu ciemnymi akcentami (my wykorzystaliśmy ciemną podłogę i jasne ściany i drzwi) stworzą wrażenie przytulności i nie zmniejszą mieszkania optycznie.
Dajcie znać jak Wam się podoba styl kolonialny! Dodalibyście coś do naszej listy? Czekamy na Wasze komentarze poniżej albo na naszym fb.