Mossly

Chrobotek reniferowy? Kilka słów o mchu rodem ze Skandynawii.

Mogliście spotkać się już z tymi określeniami: chrobotek reniferowy, chrobotek leśny, a może nawet chrobotek strzępiasty. Ta uroczo nazywająca się roślinka ma kilka oblicz, ale wszystkie dotyczą niczego innego niż mchu leśnego. A żeby być bardziej precyzyjnym – porostu.

PS. Na koniec wpisu przygotowaliśmy wygodne podsumowanie wszystkich cech tego porostu.

Chrobotek reniferowy, zwany też (jakby nazw było jeszcze za mało) mchem islandzkim, to porost, który zamieszkuje najchętniej północne rejony Europy, kraje skandynawskie. Chrobotek, którym posługujemy się w Mossly pochodzi z Norwegii.

Mech zbierany jest tam ręcznie, w okresie największego wzrostu – od maja do października. Dzięki temu  chrobotek nie jest zagrożony wyginięciem. Zbiory są odpowiednio selekcjonowane, oczyszczane i finalnie poddawane stabilizacji, która zapewnia mu wieloletnią trwałość.
Jednocześnie proces ten sprawia, że mech nie przyciąga owadów, ani nie rozrasta się.

Przy okazji chrobotek reniferowy ma wspaniałe właściwości, dzięki którym świetnie nadaje się do zastosowania w mieszkaniach. Nawet tych zamieszkanych przez koty – nie zjedzą zielonego obrazu zawieszonego na ścianie. Nie śmiej się, to może być jedyny bezpieczny dla zwierząt sposób na wprowadzenie rośliny oczyszczającej powietrze do mieszkania…
A co najważniejsze – wygląda pięknie i nie wymaga żadnej opieki.

Zdrowie

  • Naturalny higrometr. Mech reniferowy pokaże czy w Twoim mieszkaniu wilgotność powietrza jest na odpowiednim poziomie.

Na początek jedna z najlepszych właściwości: wilgotnościomierz. Chrobotek pobiera wilgoć z powietrza (nie trzeba, a nawet nie wolno, go podlewać), dzięki czemu wyrównuje jej poziom w pomieszczeniu, w którym przebywa.

Żeby funkcjonował prawidłowo, powinien mieć zapewnioną wilgotność na poziomie ~40-60%. To przedział, w którym też człowiek czuje się najlepiej.  Dlatego mech islandzki może stanowić świetny naturalny wskaźnik wilgotności – w zbyt niskiej zaczyna „drewnieć”, Ty zaczniesz czuć się gorzej. Monitorowanie stanu wilgotności będzie superłatwe z mchem na pokładzie.

Gdy zauważysz, że zaczyna się z nim dziać coś złego, przestaje być miękką poduszeczką, to znak że wilgoci w powietrzu jest za mało. To możesz bardzo łatwo naprawić przy wykorzystaniu nawilżacza powietrza. Tak mechanicznego, jak i domowych metod (miseczka z wodą/wilgotny ręcznik na kaloryferze – problem dotyczy raczej zimy).

  • Oczyszczacz powietrza.

Chrobotek reniferowy działa jak naturalny filtr powietrza. Pochłania toksyny i oczyszcza powietrze z cząstek kurzu. Dzięki tym właściwościom, mech islandzki ma działanie antyalergiczne.

Tu ważna informacja dla alergików – sam chrobotek też nie uczula!

Estetyka
  • Izolator dźwięku

To w pewnym sensie też estetyczna zaleta – mech, szczególnie w formie tzw. ogrodu wertykalnego, czyli po prostu zielonej ściany, stanowi dobrą barierę dla dźwięku. Chrobotek ze swoją gąbczastą strukturą tłumi rozchodzenie się fal dźwiękowych, dzięki czemu skutecznie wycisza pomieszczenie.

  • Naturalna aranżacja mieszania

Kompozycje z mchu pozwalają na stworzenie pięknego, naturalnego efektu we wnętrzu.

  • Roślinny akcent dla zabieganych

Obrazy z mchu lub całe zielone ściany są bardzo wygodną roślinną alternatywą dla klasycznych kwiatów doniczkowych. Dlaczego? Nie musisz o nie dbać. Wcale.

Jedyne, czego wymaga chrobotek reniferowy w mieszkaniu to odpowiednie stanowisko. Nie planuj umieszczać go w pełnym słońcu, czy przy kaloryferze/świecach. Zbyt duże ciepło mu nie służy. To tyle.

Nie musisz go podlewać, ani w żaden sposób ruszać. Jest mu dobrze nawet w tak niepopularnych miejscach dla zwykłych kwiatów jak łazienka.

Jak wprowadzić go do domu?

Spokojnie, pomożemy Ci w tym, od tego tu jesteśmy. 🙂
O mchu i ogrodach wertykalnych wiemy wiele i ciężko pracujemy, by tworzyć jak najlepsze tego typu realizacje z jego udziałem. Dlatego nasz mech na ściany jest wyjątkowy – przekonasz się przeglądając propozycje z naszego sklepu:

Sprawdź nasz sklep z obrazami z mchu: www.sklep.mossly.pl

A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji – sprawdź nasz wpis o naturze we wnętrzach [klik]. A już niedługo kolejny wpis, w którym pokazujemy jak wiele możliwości aranżacyjnych daje mech dekoracyjny. Tymczasem przedsmak…

I obiecane podsumowanie dla mchu na ściany:

Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na naszym Pinterest! Sprawdź nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *