Mossly

Czym jest przestrzeń czyli minimalizm w domu

Znalezienie wolnego mieszkania w wymarzonej dzielnicy dużego miasta potrafi graniczyć z cudem. I to nie tylko teza, jaką postawiłam sobie spacerując wąskimi uliczkami warszawskich Filtrów, marząc o świetlanej „kiedyś” w klimatycznym mieszkanku w jednej z tamtejszych kamienic…
Nie. To rzeczywistość – tak zagranicznych metropolii, jak i polskich dużych miast.

Coraz mniej przestrzeni prowadzi do ustalania często zaskakująco małych metraży dla nowo-wydzielonych mieszkań. Ale coraz częściej też przysposabianie tych skrajnie niewielkich, wybudowanych w dawnych czasach, zapomnianych współcześnie. I tak to, co wydawało się niedawno zbyt małe, by mieszkać, znajduje swoich amatorów, głodnych własnego M… M1? Po prostu M. Dlatego minimalizm w domu i w mieszkaniu jest dziś tak bardzo na czasie.

Nowe możliwości materiałowe i wykończeniowe pozwalają zawalczyć nawet z najmniej przyjaznymi przestrzennie miejscami. Zrobić przysłowiowe „coś z niczego”.

Mieliśmy już u siebie taki eksperyment. Słyszeliście o „Domu Kereta”? Dla przypomnienia – tu możecie przeczytać więcej o tym projekcie.

Tymczasem o projekcie stricte komercyjnym, w którym mimo wszystko widzę przesłanie edukacyjne. Do cudownych (cudotwórczych) metod postanowili odwołać się projektanci jednego z mieszkań w Londynie.

Na 13 metrach kwadratowych zaprojektowali w pełni funkcjonalne małe mieszkanie – dom minimalisty. Przejrzyjcie zdjęcia.

Cóż – spryt i pomysłowość prowadzą drogą dobrych rozwiązań. A gdzieś na głębszej warstwie ta realizacja pokazuje, że nie musimy mieć wiele, by wygodnie funkcjonować. Że czasem mniej znaczy więcej. Może droga do wygody prowadzi właśnie przez mniejszą ilość posiadanych przedmiotów?

Ascetyzm? Patrząc na zdjęcia wnętrza tak bym tego nie określiła. Raczej piękny sen… dom minimalisty.

Jak oceniacie taki pomysł?

Przestrzeń to sprawa aranżacji czy metrażu?

 

Hej, aby otrzymać więcej ciekawych porad wnętrzarskich...
…warto zapisać się na nasz newsletter. Dostaniesz darmowego e-booka o wystroju wnętrz i mnóstwo inspirujących porad 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *