Mossly
OGRODY WERTYKALNE POST

Ogrody wertykalne – jak aranżować je w domu?

Ogrody wertykalne do niedawna znane były przede wszystkim z nowoczesnych biurowców, gdzie skutecznie przełamują biznesowy chłód. Jednak efektowne zielone ściany od kilku lat coraz śmielej wkradają się również do domów i mieszkań.

Nic dziwnego – to rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko zafundujemy naszym wnętrzom naturalną metamorfozę, ale również oczyścimy powietrze z toksycznych substancji, zmniejszymy ilość kurzu i utrzymamy właściwy poziom wilgoci. Roślinna kompozycja może nam również pomóc w wygłuszeniu mieszkania.

Choć własny ogród wertykalny może się wydawać kosztownym i trudnym do spełnienia marzeniem, wcale tak nie jest. Zieloną ścianę w mieszkaniu niewielkim kosztem możemy nawet wykonać sami. Jak się do tego zabrać?

Ogród wertykalny, rośliny na ścianie

Chcesz się dowiedzieć co jest na topie w 2018?
Kliknij poniżej, a wyślemy Ci raport „Trendy Wnętrzarskie 2018”, 50 stron rzetelnej wiedzy i inspirujących zdjęć, w pięknie zredagowanym pdf 🙂

Ogród wertykalny – do jakich pomieszczeń?

Najważniejszy będzie oczywiście dobry dopływ światła słonecznego. Nasz ogród wertykalny najlepiej założyć w pomieszczeniu z południową lub zachodnią ekspozycją. Stanowczo odpadają pokoje z oknami wychodzącymi na północ – rośliny nie będą tam miały wystarczająco dużo słońca, szczególnie zimą.

Pionowy ogród najlepiej zaprezentuje się w przestronnych wnętrzach, gdzie roślinami możemy pokryć nawet całą ścianę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pomyśleć o nim również w mniejszych mieszkaniach. Trzeba jednak odpowiednio dobrać jego rozmiar, by zielona ściana nie zdominowała zbytnio zaplanowanej przez nas aranżacji. Pamiętajmy również o tym, że ogród wertykalny zabierze nam trochę cennej przestrzeni – cała konstrukcja wystaje od ściany na ok. 20-40 centymetrów.

Koniecznie sprawdźmy również, czy ściana, którą chcemy zazielenić, jest gotowa na przyjęcie dodatkowego obciążenia. W zależności od technologii i materiałów, metr kwadratowy ogrodu wertykalnego będzie ważyć od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Ogród wertykalny, krata na ścianie

Zielona ściana DIY

Najprostszym sposobem na samodzielne założenie ogrodu wertykalnego jest wykorzystanie starych europalet. Konieczna będzie folia ogrodowa i odpowiednia dla wybranych przez nas roślin ziemia oraz kilka podstawowych narzędzi, takich jak papier ścierny, młotek i gwoździe oraz zszywacz tapicerski. Doniczki możemy umieścić w przerwach pomiędzy szczebelkami palety lub przymocować osobną podstawę  z otworami na doniczki.

Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na balkonie lub tarasie oraz w kuchni (jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią) – na przykład jako domowy zielnik. By lepiej dopasować konstrukcję do koloru ścian czy aranżacji balkonu, przed rozpoczęciem prac możemy pomalować palety.

Znacznie większe możliwości aranżacyjne dają dostępne na rynku moduły – niewielkie skrzyneczki z otworami na doniczkom, które możemy dowolnie łączyć w zależności od rozmiaru ściany. Konieczne będzie jednak odpowiednie zabezpieczenie przed zawilgoceniem (np. warstwa PCV) i przygotowanie drewnianej ramy, na której umieścimy moduły. Taką konstrukcję możemy podlewać ręcznie (nalewając wodę do najwyższego rzędu doniczek) lub za pomocą pojedynczego przyłącza.

W przypadku dużych i bardziej zaawansowanych zielonych ścian lepiej będzie sięgnąć po pomoc profesjonalistów – przyjazna roślinom konstrukcja z odpowiednim nawodnieniem wymaga specjalistycznego know-how.

Ogród wertykalny, skrzynka DIY

Jakie rośliny wybrać?

Wybór jest naprawdę ogromny, ale dla największej wygody i najlepszego efektu spróbujmy ograniczyć się do roślin pnących, roślin o ozdobnych liściach lub bylin, które będą rozwijać się nawet w niewielkich donicach.

Świetnie sprawdzą się między innymi:

  • paprocie,
  • bluszcze,
  • skrzydłokwiaty,
  • maranty,
  • fidodendrony,
  • epipremnum.

Jeśli planujemy zazielenienie dużej ściany, śmiało możemy zaprosić na nią np. monstery lub łosie rogi. Niezwykle stylowo w wertykalnym ułożeniu prezentuje się również mech. Kompozycje z zielonymi obrazami możecie znaleźć też w ofercie Mossly

Do ogrodu wertykalnego najlepiej dobrać gatunki, które nie wymagają starannej pielęgnacji. W ten sposób, jeśli zastosujemy automatyczne nawadnianie, cała opieka nad naszą zieloną ozdobą sprowadzi się jedynie do regularnego nawożenia i przycinania.

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka – miłośniczka stylowych i ekologicznych rozwiązań oraz redaktorka bloga o nieruchomościach Morizon.pl

A jeśli macie dużo odwagi w swoich wnętrzarskich zabawach, polecamy inspirujące wnętrza, które zieleń wpuściły do środka w bardzo widowiskowym stylu.

Chcesz się dowiedzieć co jest na topie w 2018?
Kliknij poniżej, a wyślemy Ci raport „Trendy Wnętrzarskie 2018”, 50 stron rzetelnej wiedzy i inspirujących zdjęć, w pięknie zredagowanym pdf 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *