Mossly

Czy rynek mieszkaniowy upadnie, a tanie domy modułowe zburzą system?

Bądźmy szczerzy, to naiwne pytanie. Nie sądzę.
Jak długo będziemy chcieli mieszkać w miastach, tak długo będzie miał się dobrze. Ceny będą się zmieniać, jasne, jak wszystkiego. Ale tak czy inaczej – mieszkania pozostaną obiektem marzeń dla wielu. To nie przeszkadza jednak rozwijać się nowemu zjawisku. Tanie domy modułowe – o nich mowa – mają szansę zawojować niedługo nasze serca. Przeczytaj o nich więcej i zobacz zbiór projektów.

Każdy, kto szukał w ostatnich kilku latach mieszkania, zna tę frustrację. Kosmiczne ceny, tak na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, niemal nigdy nie pasują do stanu/lokalizacji mieszkania.

W dużych miastach popyt w dalszym ciągu przewyższa podaż, więc to właściciele dyktują warunki. Ceny mieszkań idą w górę, frustracja kupujących podbija pod sufit, popyt wciąż przewyższa podaż, ceny znowu idą w górę, frustracja…Przypuszczam, że wtedy zrodził się w czyjejś głowie pomysł na ucieczkę z tej pętli i z tej potrzeby powstały tanie jednorodzinne domy modułowe.

Hej, jeśli chcesz więcej porad wnętrzarskich...
…To pamiętaj, że przygotowaliśmy DARMOWEGO e-booka pełnego najświeższych trendów i dokładnych porad jak możesz zastosować je w swoim mieszkaniu  – kliknij poniżej, a wyślemy Ci pdf 🙂

Żyjemy we wspaniałych czasach. Czuję się trochę jak człowiek oświecenia, naprawdę. Mamy nieskrępowane umysły i możliwości. O ile pozwolisz pracować swojej głowie, możesz zdobyć wszystko. Myślę, że częściowo dał nam to Internet. Ten zły twór, który tyle rzeczy psuje – uzależnia, rozprasza, bezproduktywnie trawi czas (kto nie ogląda czasem słodkich kotów w sieci niech pierwszy rzuci kamień!).

Z drugiej strony potraktowany jako narzędzie, potrafi otworzyć horyzonty, pobudzić kreatywność, rozwiązać problemy, połączyć ludzi – od romantycznych relacji, po pozyskanie partnera biznesowego, czy inwestora, który pozwoli zrealizować projekt. Crowdfunding bez Internetu miałby marne szanse bycia. Nie wyobrażam sobie teraz nawet jak kiedyś ludzie potrafili posługiwać się tylko ogłoszeniami w gazetach. Albo na murach. A nie jest tak, że nie pamiętam Ery Sprzed Internetu.

I to dzięki Internetowi moim zdaniem udało się nam dojrzeć do ruchów społecznych. Jasne, pierwotny sygnał dla takich zachowań to sytuacja geopolityczna i makroekonomiczna. Niemniej jednak to Internet ułatwia szybkie rozprzestrzenienie trendu Sharing Economy.

Od Ekonomii Współdzielenia już niedaleka droga do naszego dzisiejszego tematu, tanie jednorodzinne domy modułowe po części wywodzą się z tej mody.

Wraz z powstaniem kolejnych stron i aplikacji konkurujących z klasycznymi rozwiązaniami zobaczyliśmy, że „można inaczej”. To frazes, ale tak właśnie było. Jak grzyby po deszczu wysypały się kolejne propozycje rozsądnych ekonomicznie alternatyw, na których obie strony transakcji czuły, że zyskują. To wraz z kulturą start-upową tworzy poczucie, że naprawdę można, nie jesteśmy skazani na dyktaturę wielkich firm. To dodaje wiary i pobudza kreatywność. Zmieniamy kolejne elementy rzeczywistości – czemu nie zrobić porządku z mieszkaniową? Czy czeka nas rewolucja?

W ostatnim roku widać duży hype na tanie domy modułowe. Designerzy z całego świata pracują nad wymyśleniem przepisu idealnego. I całkiem dobrze im to wychodzi. Zebraliśmy dla Was kilka projektów – niech będą inspiracją!

Dajcie znać jak podoba Wam się taki pomysł? Chcielibyście jakiś wykorzystać?
My już polujemy na działkę budowlaną i zbieramy na projekt! 🙂

Na dobry początek – propozycje z kraju.
Dom z klocków | Maria Rauch

To projekt stworzony przez parę architektów, która postanowiła uciec od miejskiego zgiełku. Na spokojnej wiejskiej działce postawili – zaledwie w tydzień – zaprojektowany przez siebie dom.

Zgodnie z estetyką twórców, Dom z klocków jest propozycją minimalistyczną i bliską naturze – w 100% drewnianą, wpasowującą się w otoczenie. Przy okazji, jak mówią architekci, ma być idealnie funkcjonalny, dostosowany do potrzeb użytkownika. Mimo przygotowanych już projektów, jest tu też miejsce na wprowadzanie drobnych zmian.

Projekt korzysta z technologii prefabrykatów – wszystkie elementy zostaną przygotowane w fabryce zgodnie z zaplanowanymi wymiarami. Takie przyjadą na plac budowy. Gotowe do poskładania, niczym Lego. Typowe domy modułowe.

W ramach oferty, możesz wybrać z trzech wymiarów domu: 50/75/100 metrów kwadratowych. Od Ciebie też zależy, czy budowa ma być ukończona w stanie deweloperskim, czy raczej czekać na Ciebie gotowa, „pod klucz”. Architekci zapewniają kompleksową pomoc na wszystkich etapach prac – od projektu po wykonanie (wraz z nadzorem budowlanym).

Nie znamy dokładnej ceny domu modułowego spod ich „pióra”, ale na swojej stronie projektanci obiecują, że budowa będzie połową kosztów mieszkania o analogicznej powierzchni. Trzymamy za słowo!

Projekt z Pekinu 
Mrs. Fan Plug-In House | People’s Architecture Office

Projekt sprowokowała fatalna sytuacja mieszkaniowa w Pekinie. Nic, co mogłoby nas zaskoczyć – astronomiczne ceny nieruchomości praktycznie uniemożliwiają zakup własnego kąta młodym, wchodzącym w dorosłość. Jak mówiłam – brzmi znajomo.

Klientka pracowni architektonicznej, która zaprojektowała dom modułowy za chwilę przez nas omówiony, wyrosła na przedmieściach Pekinu. Przywiązana do ich nieformalnego klimatu szukała możliwości powrotu do korzeni. Przy okazji chciała znaleźć się bliżej centrum miasta, jednak ceny działek skutecznie uniemożliwiały jej znalezienie lokum. I tak pojawił się pomysł zmodernizowania domu rodzinnego i zaczęły się prace nad Plug-In House (domu wklejonego, chyba to najtrafniejsze tłumaczenie), które – long story short – zakończyły się sukcesem.

Powstał dom modułowy, który jest 30 razy tańszy w wykonaniu niż przeciętna taka budowla w Pekinie.

Dzięki swojej strukturze dom Plug-In jest wart w przeliczeniu ok. 40 tys. złotych. Dodatkowo postawienie takiej konstrukcji to około doba pracy. Pracy, która nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Pracownia opracowała system modułowych paneli przy okazji wcześniejszych projektów. Przy ich pomocy chciano w niedrogi sposób modernizować starzejące się budynki Pekinu. Też dom modułowy Plug-In pani Fan jest częścią projektu miejskiego renowacji Pekinu. Panele świetnie znalazły swoje zastosowanie przy tym projekcie. Zostały ulepszone, dostosowane do trwałego zastosowania.

Plug-In jest konstrukcją z prefabrykatów wkomponowaną w istniejący budynek – zastąpiła część z jego ściany, rozszerzyła posiadłość o dodatkowe pomieszczenia: kuchnię oraz łazienkę.
Ciekawa architektura budynku (skośne ściany) to efekt negocjacji z sąsiadami. Ze względu na bliskość do innych domów, konieczne było ścięcie części ścian tak, by uzyskać optymalną jakość nasłonecznienia, czy przepływu powietrza.

Projekt powiódł się, budynek dobrze wpasował się w przestrzeń i spełnia swoją rolę, pozwalając na życie o dobrym standardzie w starej, biednej dzielnicy. Projektanci mają nadzieję, że ich system pozwoli budować tanie jednorodzinne domy modułowe, które materiałami i modernistycznym kształtem będą systematycznie przywracać życie takim dzielnicom.

Dom wydrukowany
Apis-Cor

Apis-Cor to startup z San Fransisco, który postanowił wykorzystać w dużej skali możliwości drukarek 3D. To, co kiedyś wydawało się być co najwyżej snem fantasty, dzisiaj przestaje dziwić.
Domy można drukować. 

To zupełnie nowe spojrzenie na domy modułowe – od teraz moduł może być dosłownie jeden i drukowany na miejscu budowy!

Pracy Apis-Cor przyświeca szczytny cel – mają nadzieję, że dzięki ich propozycji powstaną tanie domy  jednorodzinne, wykorzystane do pomocy szczególnie potrzebującym, uchodźcom czy bezdomnym. Niskie koszty budowy domu modułowego mają to ułatwić. Startup chwali się kosztami budowy niższymi aż o 40% niż przy standardowym projekcie. Brzmi zachęcająco.

By nie być gołosłownym, firma postawiła (wydrukowała) swój pierwszy dom modułowy w Rosji, w mieście Stupino. Czas wydruku całego domu wyniósł tylko 24 godziny. Wykorzystano do tego mobilną drukarkę 3D, która wydrukowała całościową bryłę o powierzchni 38 metrów kwadratowych.

Jak zobaczysz na zdjęciach, dom ma dość niestandardowy kształt – jak przekonuje producent tylko dlatego, by pokazać że ograniczenia w przypadku jego metody nie istnieją. Nie ma tu rzeczy niemożliwych (dopóki nie wykluczają ich prawa fizyki).

Proces jest zautomatyzowany tak silnie, że ryzyko błędu ludzkiego niemal nie może wystąpić. Sam sprzęt może pracować w temperaturze do -35 stopni! Nie można jednak powiedzieć tego samego o „tuszu” do drukarki. Beton potrzebuje temperatury wyższej niż 5 stopni, dlatego to są realne parametry pracy. Wciąż – imponujące!

Drukarka pozwala na wykonanie betonowych ścian. Po wydruku specjaliści wzbogacili ten dom modułowy o instalacje, drzwi, okna i dach.

Koszt wykonania tego budynku wyniósł około 10 tysięcy dolarów, co jest równowartością około 40 tysięcy złotych. Przy tym firma zaznacza, że wykonanie domu modułowego o klasycznym, kwadratowym kształcie byłoby jeszcze tańsze.

Poniżej galeria zdjęć projektu, a na Youtube możecie obejrzeć jego cały film promocyjny – KLIK.

Dom modułowy z klocków Lego
Pop-Up House | MultiPod Studio

Francuskich projektantów do stworzenia projektu zainspirowały klocki Lego (zbuduj co tylko zechcesz) oraz Ikea (ma być tak prosto, jak chcesz). To kolejna wariacja na temat tego jaki powinien być perfekcyjny dom modułowy. Ta kombinacja inspiracji ma być kluczem do domu idealnego. Propozycja MultiPod jest nieco droższa, niż pozostałe w naszym spisie. Zdecydowaliśmy się ją dodać, bo dotyczy nieco innego segmentu budynków. Zdecydowanie bardziej wyrafinowanych w projekcie. W tym kontekście można zasilić nasze zestawienie o luksusowe tanie domy.

Pop-Up House to rozwiązanie, w ramach którego możesz wybudować dom modułowy pasywny (o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię) według własnego (potwierdzonego z architektem) projektu lub wybrać jeden z proponowanych przez firmę. Na tej podstawie producent przygotowuje i przesyła Ci paczkę z elementami składowymi projektu i instrukcją ich złożenia.

Cena domu modułowego, a więc kompletnych materiałów do wykonania domu waha się między 1000, a 1700 Euro netto za metr kwadratowy.  Wciąż jest to zdecydowanie niższy koszt, niż koszt kawalerki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność wynajęcia ekipy budowlanej. Producent zastrzega konieczność zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów.

Postawienie takiego domu ma być jednak dziecinnie proste. Dla specjalistów. Pod czujnym okiem producenta. Dziecinnie proste…

Ale przynajmniej szybkie w realizacji – MultiPod szacuje czas postawienia ramy budynku na około 1-2 tygodnie. Wykończenie ma potrwać do 3 miesięcy.

Projekty są jednak piękne i nowoczesne. Jeśli tak mają wyglądać tanie jednorodzinne domy modułowe – jesteśmy za! Zdecydowanie nie wyglądają na budowlę, której koszt jest porównywalny z ceną średniej wielkości mieszkania w Warszawie…

Tutaj możesz obejrzeć film o projekcie. A poniżej galeria z przykładowymi realizacjami.

 

Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na naszym Pinterest! Sprawdź nas!

2 thoughts on “Czy rynek mieszkaniowy upadnie, a tanie domy modułowe zburzą system?

    1. Nie do końca potrafimy odpowiedzieć na to pytanie – jest bardzo wiele zmiennych, od jakich zależałby ten koszt. Chyba najlepiej byłoby odezwać się bezpośrednio do wykonawcy takich projektów i poprosić o szacunkową wycenę. 🙂 W tym poście podajemy jedną przykładową pracownię, ale na pewno jest ich już więcej na rynku. Mamy nadzieję, że mimo braku konkretów pomogliśmy. Pozdrawiamy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *